12 października 1912 roku do ówczesnego Domu Kalek (przy dzisiejszej Alei Legionów) wprowadzono pierwszą setkę dzieci. Najnowocześniejszy wówczas w Niemczech Dom Kalek, prowadzony przez kościół, był odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie opieki nad chorymi. Na terenie diecezji wrocławskiej, w której znajdował się wówczas Bytom, rosła liczba chorych i kalekich dzieci (wypadki zdarzały się m.in. przy pracy w polu). Od 1908 roku mali pacjenci leczeni byli w pomieszczeniach szpitala św. Ducha (obecnie przy ul. Krakowskiej), ale nie spełniały one ówczesnych wymagań higienicznych. Ponadto coraz większa liczba pacjentów przekraczała możliwości lokalowe. Zdecydowano o budowie nowoczesnej lecznicy. Prace trwały w latach 1910-1913, ale już w październiku 1912 roku sto dzieci zajęło część budynku głównego i rozpoczęło rehabilitację.
Dziś przy Alei Legionów mieści się Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 4 w Bytomiu. Dla pracowników placówki okrągła rocznica jest okazją do zaproszenia mieszkańców na badania profilaktyczne. Będzie można wykonać 110 badań onkologicznych (USG piersi albo tarczycy), 110 badań naczyniowych (USG w kierunku wykrywania tętniaka aorty brzusznej albo USG wykluczające zakrzepicę kończyn dolnych) oraz 110 badań spirometrycznych.
Badania odbędą się 12 października od 10.00 do 15.00 w pomieszczeniach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej oraz w kontenerach zbudowanych na potrzeby szczepień. Z badań będą mogły skorzystać osoby, które wcześniej pobiorą numerek, wydawany od godz. 8.00, w namiocie ustawionym na dziedzińcu szpitala (od strony Alei Legionów). W razie niepogody numerki będzie można odebrać w holu, na parterze szpitala.
Okrągła rocznica palcówki zbiegła się z remontem dachu nieużywanego od 40 lat skrzydła „Czwórki”. Śmiało można wysnuć tezę, że dziś jest to najbardziej tajemniczy budynek w mieście. Intryguje badaczy nieodkrytych i nadgryzionych zębem czasu wnętrz. I to właśnie dla nich, 12 października, opuszczony przez dekady budynek otworzy swoje podwoje. Będą mogli go zwiedzić z aparatami fotograficznymi.
Informacje o jubileuszowych badaniach profilaktycznych dla mieszkańców Bytomia i okolic będą pojawiały się cyklicznie na profilu FB szpitala.