https://www.traditionrolex.com/4https://www.traditionrolex.com/4CZP – asystenci zdrowienia przyłączają się do nieformalnej akcji pisania listów do minister zdrowia - Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 4 w Bytomiu

Aktualności

CZP – asystenci zdrowienia przyłączają się do nieformalnej akcji pisania listów do minister zdrowia

29.11.2024

Asystenci zdrowienia oraz członkowie Klubu Pacjenta Centrum Zdrowia Psychicznego w Bytomiu piszą do minister zdrowia Izabeli Leszczyny, premiera Donalda Tuska oraz marszałka śląskiego Wojciecha Saługi.

Dołączają tym samym do oddolnego ruchu, który apeluje do władz o kontynuowanie opieki psychiatrycznej w formule wypracowanej przez Pilotaż Centrum Zdrowia Psychicznego. Pod listem podpisali się również członkowie rodzin pacjentów.

Brak kontynuacji byłby stratą dla pacjentów, bo teraz otrzymują oni pomoc szybko, są leczeni w swoim środowisku i mają wsparcie asystenta, który pokazuje im, że można wyjść z kryzysu psychicznego i żyć – mówi Alan, asystent zdrowienia CZP. Dodaje, że w obecnym modelu funkcjonowania Centrum Zdrowia Psychicznego, wsparciem objęci są także bliscy pacjentów.

„Pacjenci psychiatryczni to grupa, która wciąż bywa stygmatyzowana w społeczeństwie – czytamy w liście. Nie zawsze mamy możliwość obronić się w trudnych momentach życiowych. Wsparcie CZP umożliwia nam uzyskanie równowagi psychicznej i społecznej, dzięki czemu możemy uniknąć hospitalizacji. (…) Do centrum mogą zgłaszać się osoby z różnymi trudnościami – od schizofrenii, choroby afektywnej dwubiegunowej, po przeżywanie żałoby, bezsenność czy lęki”.

Logo centrum zdrowia psychicznego działającego przy wojewódzkim szpitalu specjalistycznym nr 4 w Bytomiu

Warto dodać, że 1 grudnia minie rok, od kiedy Centrum Zdrowia Psychicznego w Bytomiu zaczęło działalność. Niemal natychmiastowa dostępność do lekarza psychiatry, a także leczenie w środowisku pacjenta, przynoszą założone efekty. Najważniejszy to taki, że o ok. 20% skrócił się czas hospitalizacji pacjentów w Oddziale Całodobowym. Większość (60%) pacjentów tego oddziału kontynuuje później leczenie w poradni albo kierowana jest na terapię do Oddziału Dziennego (liczba pacjentów zwiększyła się o 15%)

Pacjenci i ich rodziny przekonali się, że można po pomoc zgłaszać się bez skierowania i kolejek. Od początku tego roku do końca października odnotowano 991 wizyt w Punkcie Zgłoszeniowo-Koordynacyjnym. Z kolei w Poradniach Zdrowia Psychicznego, wchodzących w skład CZP, o wzrosła liczba udzielanych porad. W 2023 roku było 4827 wizyt, w 2024 - 7431 wizyt. Pracownicy Zespołu Leczenia Środowiskowego byli w terenie 2406 razy.

Kontakt

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 4 w Bytomiu
Al. Legionów 10, 41-902 Bytom