dr Agata Zakrzewska kierownik Oddziału Okulistyki
Okulista zbada dno oka, poziom ciśnienia w gałce ocznej. Profilaktyczne badania mogą we wczesnym etapie wykryć takie choroby, jak jaskra czy zaćma. Poza tym w tym wieku rozwijają się takie choroby, jak nadciśnienie czy cukrzyca, które mogą spowodować zmiany w narządzie wzroku.
- Jakie to niesie za sobą konsekwencje? dopytujemy
dr Agata Zakrzewska
U osób chorych na cukrzycę może dojść do retinopatii cukrzycowej. Dochodzi w niej do uszkodzenia mikrokrążenia siatkówki oka w miarę postępowania zmian, co może doprowadzić do stopniowego pogorszenia ostrości wzroku, a w konsekwencji nawet do całkowitej utraty widzenia. Regularne badania są ważne, bo początkowo schorzenie to nie daje żadnych odczuwalnych dla pacjenta objawów. Powikłania retinopatii cukrzycowej, to krwotoki, mikrotętniaki, wysięki twarde, rozwarstwienia lub odwarstwienia siatkóki
Podobnie jest z chorymi na nadciśnienie tętnicze. Objawy niepokojące dla pacjenta dają o sobie znać po latach, a jest to m.in. zaburzenie widzenia. Choroby kardiowaskularne zwiększają ryzyko AMD, czyli zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem. Jest też bardzo poważnym czynnikiem ryzyka jaskry.
W październiku (dokładnie 10 października 2024 roku) obchodzony jest Światowy Dzień Wzroku, dlatego w tym miesiącu często będziemy mówić o chorobach oczu.
Jesteś osoba w wieku 40, 50, 60 lat ? Nie zwlekaj z corocznymi badaniami wzroku.
"Miej oko na swoje oczy"