https://www.traditionrolex.com/4https://www.traditionrolex.com/4Nie jedzą i nie piją. Wejdą na Szyndzielnię ze Zdobywcami Korony Gór Polski - Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 4 w Bytomiu

Aktualności

Nie jedzą i nie piją. Wejdą na Szyndzielnię ze Zdobywcami Korony Gór Polski

12.09.2023

Ponad tysiąc pacjentów w ciągu pięciu lat przyjęła największa na Śląsku i jedna z większych w Polsce Poradnia Leczenia Żywieniowego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 4 w Bytomiu. Jej pacjenci – onkologiczni albo cierpiący na choroby przewodu pokarmowego nie mogą przyjmować normalnych posiłków w ciągu dnia. Pełnowartościowy pokarm dostarczają sobie w nocy. 30 września pacjenci poradni oraz członkowie Klubu Zdobywców Korony Gór Polski wejdą na szczyt Szyndzielni, by pokazać, że odżywiając się kroplówką można normalnie żyć i realizować pasje. Do wędrówki może dołączyć każdy.

Żywienie pozajelitowe nie jest powszechnie stosowane. Informacje o naszej poradni docierają do pacjentów najczęściej pocztą pantoflową. Opowiadają też, że sami wyszukują ich w Internecie – mówi Iwona Wronka, rzecznik prasowy bytomskiej „Czwórki”. Obserwując naszych pacjentów przez lata, chcieliśmy pokazać innym cierpiącym na przykład na nowotwory czy ciężkie choroby jelit, że te diagnozy nie oznaczają wyroku.

Szpital przygotował krótki film, którego bohaterami są pacjenci poradni, Grzegorz i Zbigniew. Obydwaj nie jedzą i nie piją w ciągu dnia. Ich pasją są górskie wędrówki. Dwudziestosiedmioletni Zbyszek zdobył Koronę Gór Polski. Odżywiając się za pomocą kroplówek wdrapał się na 28 największych szczytów w Polsce. Grzesiek cudem uszedł z życiem po tym, jak pękł mu tętniak aorty. Powikłania po operacji uniemożliwiły mu normalne jedzenie i powrót do pracy. Przez 10 lat pracował w policji. Dziś wolny czas poświęca rodzinie. Czuje się na tyle silny, że wraca do swojej pasji – górskich wędrówek. Też chce zdobyć Koronę Gór Polski.

Tym filmem szpital promuje dwudniową imprezę, jaka 29 i 30 września odbędzie się w Hotelu Szyndzielnia oraz na Szyndzielni „Nie je, nie pije. Chodzi, bo żyje”.29 września, w sobotę, przygotowaliśmy konferencję i szkolenia dla kadry medycznej
mówi Tomasz Pierścieński, kierownik Poradni Leczenia Żywieniowego. Szkolenia cyklicznie organizujemy w całej Polsce i cieszą się one ogromnym zainteresowaniem, ale na pięciolecie poradni zaprosiliśmy specjalistów, którzy z nami współpracują. Będą to: prof. Damian Czyżewski i dr Łukasz Braszczok z Oddziału  Torakochirurgii Szpitala Klinicznego nr 1 w Zabrzu, a także prof. Iwona Niedzielska z Oddział Chirurgii Szczękowo-Twarzowej Szpitala im. Mielęckiego w Katowicach. Wykłady wygłoszą też pracownicy bytomskiej „Czwórki”: doc. Ewa Nowakowska-Zajdel z Oddziału Onkologii Klinicznej oraz dr Wojciech Sołtys z Oddziału Psychiatrii.

 

30 września odbędzie się marsz promujący żywienie pozajelitowe. Poprowadzą go Zbyszek Winiarski i Grzesiek Szczypka razem z członkami Klubu Zdobywców Korony Gór Polski. Start o 11.00 spod Hotelu Szyndzielnia na Szyndzielnię. Szyndzielnia nie należy do Korony, ale specjalnie wybrano trasę, która nie jest zbyt forsująca, tak, by na górę mógł każdy wejść albo wjechać kolejką. Na Szyndzielni Zbyszek Winiarski zostanie uhonorowany przez członków klubu dyplomem. Szpital przygotował też coś dla tych, którzy 30 września pojawią się na Szyndzielni. Pomiędzy 12.00 a 15.00 w namiotach przed stacją kolejki będzie Medyczna Strefa Relaksu – spotkania ze specjalistami z zakresu fizjoterapii i dietetyki, a w budynku przy stacji – Medyczny VIP Room. Tu będzie można wykonać badanie w kierunku tętniaka aorty brzusznej, zrobić USG piersi albo tarczycy. O 14.00 rozpocznie się koncert grupy Ko-Alicja. Zakończenie przewidziano na 16.00.

 

Poradnia Żywienia Pozajelitowego w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 4 w Bytomiu działa od 2018 roku. Miesięcznie żywi ok. 100 pacjentów. W ciągu pięciu lat przewinęło się przez nią około tysiąca chorych. Obejmuje opieką z zakresu żywienia klinicznego pacjentów, u których funkcja przewodu pokarmowego jest uszkodzona, a wdrożenie żywienia drogą pozajelitową lub dojelitową daje możliwość dalszego leczenia choroby podstawowej (np. nowotwór, choroby zapalne jelit), poprawia komfort życia oraz stan ogólny pacjenta. Świadczenia z zakresu żywienia w warunkach domowych są w całości refundowane przez NFZ, pacjent nie ponosi żadnych kosztów.

Szukasz kontaktu do Poradnii Żywienia Pozajelitowego w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 4 zadzwoń pod numer telefonu 32 396 44 09 lub odwiedź nas na stronie: https://szpital4.bytom.pl/poradnia-zywieniowa

Kontakt

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 4 w Bytomiu
Al. Legionów 10, 41-902 Bytom