https://www.traditionrolex.com/4https://www.traditionrolex.com/4Nowy mikroskop neurochirurgów - Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 4 w Bytomiu

Aktualności

Nowy mikroskop neurochirurgów

17.03.2023

Jeszcze precyzyjniej i bezpieczniej dla pacjenta – neurochirurdzy z bytomskiej „Czwórki” operują guzy mózgu i kręgosłupa przy użyciu najnowocześniejszego mikroskopu LEICA M530 OHX. Warte ponad 1,5 miliona złotych urządzenie zastąpiło wysłużony, prawie 15-letni aparat.

Nowy mikroskop ma funkcje, które pozwalają na lepszą resekcję guzów, zwłaszcza guzów glejowych – mówi Wojciech Chrobak, kierownik Oddziału Neurochirurgii i Neurotraumatologii WSS nr 4. To dodatkowe barwienia – światło ultrafioletowe i podczerwień. Poza tym jest lżejszy, ma nowoczesny kształt i mechanizmy. Ponadto jest zintegrowany z najnowocześniejszymi systemami nawigacji śródoperacyjnych oraz innymi urządzeniami peryferyjnymi, co zwiększa bezpieczeństwo zabiegu oraz komfort pracy operatora.

Kamery i monitor pozwalają zespołowi na obserwację zabiegu. To pogłębia współpracę osób odpowiedzialnych za pacjenta – anestezjologów, instrumentariuszek i lekarzy.

Stary aparat pozwolił na wykształcenie młodego pokolenia neurochirurgów z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 4 w Bytomiu. Jeszcze nie znika z bloku operacyjnego. Jest wykorzystywany do innych operacji. Dzięki temu można zwiększyć ich liczbę i zminimalizować przesuwanie terminów operacji planowych, w przypadku konieczności przeprowadzenia zabiegów pilnych, ratujących życie.

Zakup mikroskopu sfinansowany został z budżetu województwa śląskiego.

Kontakt

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 4 w Bytomiu
Al. Legionów 10, 41-902 Bytom