Nowy mikroskop ma funkcje, które pozwalają na lepszą resekcję guzów, zwłaszcza guzów glejowych – mówi Wojciech Chrobak, kierownik Oddziału Neurochirurgii i Neurotraumatologii WSS nr 4. To dodatkowe barwienia – światło ultrafioletowe i podczerwień. Poza tym jest lżejszy, ma nowoczesny kształt i mechanizmy. Ponadto jest zintegrowany z najnowocześniejszymi systemami nawigacji śródoperacyjnych oraz innymi urządzeniami peryferyjnymi, co zwiększa bezpieczeństwo zabiegu oraz komfort pracy operatora.
Kamery i monitor pozwalają zespołowi na obserwację zabiegu. To pogłębia współpracę osób odpowiedzialnych za pacjenta – anestezjologów, instrumentariuszek i lekarzy.
Stary aparat pozwolił na wykształcenie młodego pokolenia neurochirurgów z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 4 w Bytomiu. Jeszcze nie znika z bloku operacyjnego. Jest wykorzystywany do innych operacji. Dzięki temu można zwiększyć ich liczbę i zminimalizować przesuwanie terminów operacji planowych, w przypadku konieczności przeprowadzenia zabiegów pilnych, ratujących życie.
Zakup mikroskopu sfinansowany został z budżetu województwa śląskiego.