https://www.traditionrolex.com/4https://www.traditionrolex.com/4Pozytywna ocena MZ. Bytomska „Czwórka” może ubiegać się o pieniądze na generalny remont - Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 4 w Bytomiu

Aktualności

Pozytywna ocena MZ. Bytomska „Czwórka” może ubiegać się o pieniądze na generalny remont

28.11.2023

Jest pozytywna opinia ministerstwa zdrowia w sprawie kluczowej dla Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 4 w Bytomiu inwestycji. Placówka może ubiegać się o pieniądze z rezerwy budżetu państwa na remont Centralnego Bloku Operacyjnego, Oddziału Intensywnej Opieki Medycznej oraz Centralnej Sterylizatorni. Ministerstwo zdrowia zgodziło się z argumentami zawartymi we wniosku, że inwestycja ma wpływ na bezpieczeństwo mieszkańców Bytomia i okolic.

Stworzenie kompleksu opieki nad pacjentem w trakcie i po zabiegach chirurgicznych oraz w stanach zagrożenia życia wyceniono na prawie 93 miliony złotych. Ponad 74 miliony mają pochodzić z rezerwy budżetu państwa; 18,5 miliona ma dołożyć samorząd województwa śląskiego. Środki na ten cel są zabezpieczone w regionalnym budżecie i wpisane do Wieloletniej Prognozy Finansowej WŚL na lata 2024-2026.


Zgodnie z przepisami każda inwestycja warta ponad 2 miliony złotych, o którą ubiega się podmiot leczniczy, poddana jest Instrumentowi Oceny Wniosków Inwestycji w Sektorze Zdrowia. IOWISZ to narzędzie oceniające zasadność wydatkowania pieniędzy publicznych i funduszy unijnych. Szpitalne wnioski o dofinansowanie inwestycji opiniowane są – między innymi – na podstawie map potrzeb zdrowotnych. Komisja Oceny Wniosków składa się z przedstawicieli kancelarii premiera, ministra finansów, ministra właściwego do spraw rozwoju terytorialnego, ministra zdrowia i prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia.

W śląską mapę potrzeb zdrowotnych wpisuje się utworzenie kompleksu opieki nad pacjentem w trakcie i po zabiegach chirurgicznych w WSS nr 4 w Bytomiu. Placówka jest szpitalem wielospecjalistycznym z kluczowymi oddziałami zabiegowymi, jak np: neurochirurgia, chirurgia naczyniowa, chirurgia ogólna i onkologiczna, kardiologia, OIOM czy ortopedia. Choć w mieście są trzy szpitale, to tylko Szpital nr 4 ma Oddział Intensywnej Opieki Medycznej. Projekt doprowadzi do zmian jakościowych oferowanych usług.

Jeśli szpital otrzyma pieniądze z rezerwy budżetu państwa, w ciągu trzech lat pracować tu będą ekipy budowlane. Centralny Blok Operacyjny, znajdujący się na 1. piętrze budynku B, zostanie zmodernizowany i rozbudowany o dwie sale. Będzie miał 7 sal operacyjnych, w tym jedną hybrydową i salę wybudzeń dla pacjenta. Na parter (gdzie obecnie mieszczą się pomieszczenia do rehabilitacji) zostanie przeniesiony Oddział Intensywnej Opieki Medycznej. Zostanie też powiększony do 16 łóżek (aktualne ma 7). Centralna Sterylizatornia ma zostać przeniesiona do zmodernizowanej piwnicy budynku B (będzie również rozbudowana o stację mycia łóżek). Projekt zakłada dodatkowo zapewnienie alternatywnego źródła zaopatrzenia w energię elektryczną, zabudowę nowoczesnych agregatów prądotwórczych i rozdzielni elektrycznych, a także zakup sprzętów niezbędnych do wyposażenia oddziałów.

Staranie się o pozyskanie pieniędzy na taką inwestycję to procedura składająca się z wielu elementów, takich jak pozytywna ocena w systemie IOWISZ czy zapewnienie środków w budżecie organu prowadzącego. O tym, że jest ona zasadna świadczy obecny stan techniczny placówki. Wybudowany na początku ubiegłego wieku (1912 rok) olbrzymi kompleks szpitalny nie był gruntownie remontowany przez lata. Remontu wymagają również oddziały znajdujące się w bloku dobudowanym w latach 80-tych. Szpital zaopatruje rocznie prawie 18 tysięcy pacjentów z Bytomia i okolic. Jest jednym z największych szpitali na Śląsku. Przy obecnej wycenie procedur medycznych, wypracowanie własnych środków na tak gigantyczną inwestycję, jest nierealne.

Pozytywna opinia ministra zdrowia to zielone światło do zrobienia kolejnego kroku w celu pozyskania pieniędzy na stworzenie kompleksu opieki nad pacjentem w trakcie i po zabiegach operacyjnych oraz w stanach zagrożenia życia. W przypadku inwestycji finansowanych z budżetu państwa, w imieniu ubiegającej się o dofinansowanie placówki, wniosek do ministra finansów składa wojewoda.

Kontakt

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 4 w Bytomiu
Al. Legionów 10, 41-902 Bytom