Leczeni są tu chorzy z chorobami nowotworowymi (raki, mięsaki) oraz chorobami rozrostowymi układu chłonnego (chłoniaki ziarnicze, nieziarnicze).
Lekarze specjaliści:
- dr n. med. Łukasz Głogowski, specjalista onkologii klinicznej
- lek. Teresa Lisik, specjalista radioterapii onkologicznej
- dr n. med. Katarzyna Walkiewicz, specjalista chorób wewnętrznych
- lek. Andrzej Witkoś, specjalista onkologii klinicznej
Lekarze rezydenci:
- lek. Maria Dąbrowska
- lek. Katarzyna Kulig-Gołębiowska
- lek. Jagoda Hahn
- lek. Agnieszka Kalita
- lek. Agnieszka Sosna-Kondera
- dr n. med. Angelika Kulig
- lek. Joanna Matura
- lek. Magdalena Sikora-Skrabaka
- lek. Joanna Żabska
Zespół pielęgniarski:
- Katarzyna Czudaj, specjalista pielęgniarstwa onkologicznego
- Jolanta Grabara, specjalista pielęgniarstwa onkologicznego
- Małgorzata Jargieło, specjalista pielęgniarstwa onkologicznego, epidemiologicznego
- Sabina Kołodziej, specjalista pielęgniarstwa onkologicznego
- Kornelia Nosek, specjalista pielęgniarstwa zachowawczego
- Danuta Ramowska, specjalista pielęgniarstwa chirurgicznego
- Mariola Breguła
- Mariola Gorzelak
- Mariola Lonka
- Bożena Mielnik
- Anna Moszek
- Iwona Nowak-Szpyra
- Renata Sikora
- Beata Ziobro
Obsługa administracyjna:
- Łukasz Czaplicki
- inż. Anna Gajdzik
- Małgorzata Majrowska
- Joanna Padiasek
- Agnieszka Ruszkowska
- Beata Słupińska
Sanitariuszka:
- Beata Miś
Personel porządkujący:
- Barbara Beczała
- Iwona Łucenko
- Anna Marzec
- Beata Skórka
O Oddziale
Oddział Onkologii istnieje od 1968 roku, a Onkologii Klinicznej od 1998 roku.
Aktualnie hospitalizowanych jest tu rocznie około 6000 chorych na guzy lite i na nowotwory układu chłonnego (chłoniaki ziarnicze i nieziarnicze).
Metody leczenia
Do metod leczenia prowadzonego w Oddziale, w trybie stacjonarnym i ambulatoryjnym należą:
- chemioterapia przy użyciu cytostatyków konwencjonalnych oraz cytostatyków najnowszej generacji,
- terapia celowana: inhibitory kinaz tyrozynowych, inhibitory angiogenezy, przeciwciała monoklonalne,
- hormonoterapia,
- immunoterapia,
- leczenie skojarzone,
- terapia wspomagająca.
Programy lekowe
raka piersi
zaawansowanego raka jelita grubego
niedrobnokomórkowego i drobnokomórkowego raka płuca
raka nerki
raka wątrobowokomórkowego
zaawansowanego raka jajnika
raka jajnika, raka jajowodu lub raka otrzewnej
zaawansowanego raka szyjki macicy
z przerzutowym gruczolakorakiem trzustki
opornego na kastrację raka gruczołu krokowego
zaawansowanego raka żołądka
chłoniaków złośliwych
opornej i nawrotowej postaci klasycznego chłoniaka Hodgkina z zastosowaniem niwolumabu.
Wykonywane procedury
Od wielu lat w ramach oddziału wykonywane są biopsje wątroby, narządów miąższowych, obwodowych węzłów chłonnych, piersi oraz trepanobiopsje. Chorzy mają dostęp do konsultacji żywieniowej, a następnie możliwa jest ambulatoryjna kontynuacja leczenia w Poradni Żywieniowej Szpitala.
Możliwe jest założenie portów naczyniowych dla przewlekle leczonych chorych, przy współpracy z lekarzami Oddziału Chirurgii i Poradni Żywieniowej.
Decyzje terapeutyczne podejmowane są w ramach wielodyscyplinarnego konsylium, zgodnie z międzynarodowymi standardami onkologicznymi.
Badania molekularne
W ramach Oddziału/Poradni wykonywane są badania molekularne, które pozwalają na kwalifikację chorych do leczenia ukierunkowanego molekularnie w ramach Programów Lekowych.
Współpraca
Z uwagi na wieloprofilowość szpitala, chory ma zapewnioną wszelką, kompleksową opiekę specjalistyczną w trakcie leczenia onkologicznego.
Nowoczesna diagnostyka jest możliwa dzięki współpracy z zakładami diagnostycznymi szpitala (Zakład Radiologii i Zakład Diagnostyki Laboratoryjnej) oraz ośrodkami zewnętrznymi (Pracownia Histopatologii w Bytomiu, Katedra i Zakład Patomorfologii i Diagnostyki Molekularnej w Katowicach, Śląski Uniwersytet Medyczny, Zakład Diagnostyki Genetycznej i Molekularnej Nowotworów NIO w Gliwicach, pracownie PET i zakłady medycyny nuklearnej, Oncogene Diagnostics Spółka z oo,Kraków).
Skojarzone leczenie chorych jest możliwe we współpracy z zakładami radioterapii (Narodowy Instytut Onkologii w Gliwicach, Katowickie Centrum Onkologii, Zagłębiowskie Centrum Onkologii) i ośrodkami przeszczepiania szpiku w Gliwicach i Katowicach.
Badania kliniczne
Od wielu lat specjalistyczny potencjał zespołu, możliwości organizacyjne szpitala i współpraca z innymi jednostkami szpitala pozwoliły na prowadzenie międzynarodowych badań klinicznych II i III fazy.
Akredytacja
Oddział posiada akredytację do prowadzenia szkolenia specjalizacyjnego w zakresie Onkologii Klinicznej (12 miejsc szkoleniowych) oraz stażów kierunkowych w dziedzinie Onkologia Kliniczna w ramach innych specjalności lekarskich.
Osiągnięcia
Lekarze wzbogacają swój dorobek naukowy publikując prace w recenzowanych czasopismach krajowych i zagranicznych, uzyskują certyfikaty nowych umiejętności, między innymi umiejętności w zakresie ultrasonografii, dermatoskopii czy leczenia bólu.
Są członkami polskich i międzynarodowych towarzystw naukowych: Polskie Towarzystwo Onkologii Klinicznej (PTOK), European Society of Medical Oncology (ESMO).
Działalność dydaktyczna
W Oddziale prowadzone są zajęcia dydaktyczne dla studentów kierunków medycznych oraz dietetyki w ramach umowy ze Śląskim Uniwersytetem Medycznym w Katowicach.
Inna aktywność
Od wielu lat prowadzone są warsztaty dietetyczne. A w ramach warsztatów arteterapii powstały ciekawe prace artystyczne naszych chorych (zdobią ściany Poradni Onkologicznej). Od kilku lat Członkinie stowarzyszenia Kolorowe Damy wspierają pacjentów onkologicznych w okresie świątecznym upominkami, a Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Rudzie Śląskiej, Szkoły Mistrzostwa Sportowego i Miejskiego Przedszkola nr 47 przygotowują kartki i bombki świąteczne, które są dołączane do paczek.
Zespół uczestniczy w działalności charytatywnej, współpracuje ze stowarzyszeniem -Wspólnota Amazonek „Ostoja” w Bytomiu, uczestnicząc w akcjach profilaktycznych.
Dotacja z Urzędu Marszałkowskiego
W grudniu 2018 roku Oddział Onkologii Klinicznej wzbogacił się o nowoczesny aparat USG dzięki dotacji Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach. Od stycznia 2022 roku rozwijana jest kompleksowa diagnostyka raka piersi. Szpital otrzymał nowoczesny aparat do mammografii, także dzięki dotacji.
Wsparcie firm
Wieloletnia współpraca z wieloma firmami przyniosła wymierne korzyści w postaci uzupełnienia sprzętu medycznego i wyposażenia Oddziału i Poradni Onkologicznej.
O Poradni Onkologicznej
Poradni Onkologicznej, która jest integralną częścią oddziału, aktualnie udzielanych jest rocznie ponad 6000 świadczeń, przyjmowanych jest ponad 800 nowych chorych i dla 300-500 chorych realizowany jest Pakiet Onkologiczny. W ramach Karty DILO ustalane są terminy rozpoczęcia leczenia na podstawie przyjętego planu przez wielodyspcyplinarne konsylium lekarskiego. Poradnia jest czynna codziennie. Chorzy po zakończonym leczeniu onkologicznym pozostają pod jej opieką.