Na podstawie Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1937 z dnia 23 października 2019r. w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa Unii oraz ustawy o ochronie sygnalistów z dnia 14 czerwca 2024 r w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 4 w Bytomiu opracowano i wprowadzono Procedurę Zgłoszeń Wewnetrznych (Zarządzenie nr 77/2024 z dnia 25 września 2024 roku) określającą zasady zgłaszania naruszeń prawa, podejmowanie działań następczych oraz ochrony dokonujących zgłoszeń naruszeń prawa (sygnalistów).
Celem procedury jest:
- zapewnienie ochrony osobom, które dokonują zgłoszenia lub ujawniają informacje bądź uzasadnione podejrzenia naruszenia prawa, a które uzyskały informacje na temat naruszenia w kontekście związanym z pracą, niezależnie od rodzaju zawartej umowy. Dotyczy to również innych osób, w tym osoby ubiegającej się o zatrudnienie, która uzyskała informację o naruszeniu prawa w procesie rekrutacji lub negocjacji, poprzedzających zawarcie umowy.
- przeciwdziałanie umyślnym i nieumyślnym naruszeniom prawa, dokonywanym w kontekście związanym z pracą na rzecz pracodawcy, bez względu na rodzaj umowy, staż pracy czy pełnioną funkcję.
Zgłoszenie naruszenia prawa może być dokonywane z zachowaniem poufności za pomocą następujących kanałów:
- pocztą na adres: Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 4 w Bytomiu w zabezpieczonej kopercie z napisem: "Zgłoszenia wewnętrzne"
- dedykowanej skrzynki e-mail: zgłoszenia@szpital4.bytom.pl
- dedykowanego numeru telefonu: 603 636 229
- osobiście u członków Komisji - podczas spotkania zorganizowanego w terminie 14 dni od dnia otrzymania zgłoszenia
- poprzez wypełnienie formularza zgłoszenia nieprawidłowości dostępnego w "Plikach do pobrania"
Skład komisji odpowiedzialny za przyjmowanie zgłoszeń nieprawidłowości w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 4 w Bytomiu:
- Agnieszka Glanc - Przewodnicząca Komisji
- Katarzyna Libor - Zastępca Przewodniczącej Komisji